Gate Valfler (Gate Vana)

:Gate Valfler
Date:23 Nis, 2013

GELİŞİM Gate Valfleri (gate vana) esas olarak tam açma ve tam kapama gerektiren devrelerde kullanılan, genel kullanım amaçlı valf türleridir. Tam açık konumda düzgün akış sağlarlar. Yerel basınç kaybı çok düşüktür.

Gate Valfler kısma ve debi ayar amaçlı kullanılamazlar. Bu amaçla kullanılmaları halinde açık konumdaki yüksek akış hızı nedeniyle vibrasyona, sürgünün gövde sızdırmazlık yüzeylerine çarpması sonucu kalıcı deformasyonlara neden olur.

T-başlı konstrüksiyona sahip gate valf sürgüleri dıştan vidalı ve boyunduruklu (OSY) gate valflerin bütün ölçü ve basınç kademelerinde kullanılmaktadır. Bu konstrüksiyon şekli sürgüye serbest bir hareket olanağı vermektedir. Valfin işletimi sırasında sürgünün valf milinden ayrılması bu dizaynla önlenmiştir. Ağır hizmet tipi, tam geçişli ve serbest diş uzunluğundaki gövde ringleri gövdedeki yuvalarına düzgün ve güvenilir şekilde vidalanır. Vidalama sonrası çarpılma, hatalı yataklanma ihtimaline karşı hassas bir biçimde taşlanır ve leblenir. Yüksek sıcaklık şartlarında kullanılacak valflerde, gövde ringleri gövdeye sızdırmaz kaynak bağlantılıdır.

 • Gövde

  Düz ve tam geçiş çapına sahiptir. Bu özelliğinden dolayı, gövdedeki ceplerde oluşan türbülansı azaltır. Gövdedeki ring oturma yüzeyleri düzgün ve hassas işlemlidir. Gövde ringleri, yeterli uzunluktaki diş boyu ile, güvenilir şekilde sitring yuvasına vidalanmıştır.
  Gövde içindeki sürgü kızakları açma-kapama (operasyon) sırasında ring sızdırmazlık yüzeylerini korumaktadır.
  150 Lbs grubu valflerin kapak flanşları oval yapılı, hassas conta yüzeylerine sahiptir.
  300 – 600 – 900 Lbs Valf gruplarında ise kapak flanşları yuvarlak yapılıdır. Gövde flanşlarındaki cıvata delikleri somun oturma yüzeyleri spot işlemlidir.
  GELİŞİM Gate Valf gövdelerinin tamamı ANSI B16.5 ve MSS SP-45 standartlarına uygun tahliye ve by-pass bağlantı filizlerine sahiptir.
 • Kapak

  Kapaklar Valf gövdesi ile aynı malzemeden üretilirler. Et kalınlığı da gövde et kalınlıklarına eşittir.
  GELİŞİM Valflerinin bütününde, salmastralar işletme şartlarında rahatlıkla değiştirilebilmektedir.
 • Sürgü

  Bütün dıştan vidalı Gate valflerde “T” başlı konstrüksiyona sahip sürgüler kullanılmaktadır. Bu tip uygulama, sürgüye serbest bir hareket olanağı sağlamaktadır. İşletme şartlarında sürgünün Valf milinden ayrılmasını önlemektedir.
  Sürgü kılavuz yatakları, düzenli ve kolay açma-kapama özelliğine sahiptir.

  Dökme çelik Gate Valflerde solid (yekpare) ya da flex (esnek) tipi sürgüler kullanılmaktadır. 8″ dahil, bu ölçüdeki sürgüler tamamen paslanmaz çelik olarak üretilmektedir. 10″ ve daha büyük sürgülerin üretiminde gövde ile aynı malzeme kullanılmaktadır. Sızdırmazlık yüzeyleri standartlara uygun, integral paslanmaz dolgudur.

 • Gövde Ringi

  Ağır çalışma şartlarına uygun, tam geçişli ve yeterli diş boyuna sahip gövde ringleri, gövdedeki yuvalarına güvenilir şekilde vidalanır.

  Yüksek sıcaklık şartlarında kullanılacak Valflerde gövde ringleri, gövdeye sızdırmaz şekilde kaynakla bağlanır. Gövde ringleri normal şartlarda trim malzemesi ile aynıdır. Stellite dolgulu sızdırmazlık yüzeylerinin istendiği durumlarda, gövde ringi ana malzemesi gövde malzemesi ile eş veya daha yüksek kalitededir.

  • Çelik Döküm Gate Valfler
  • Alaşımlı Çelik Döküm Gate Valfler
  • Paslanmaz Çelik Döküm Gate Valfler
  • Dökme Demir Gate Valfler
  • Dövme (1/2″-2″) Gate Valfler
 • ASME: Class 150, 300, 600, 800, 900, 1500

  DIN: PN 10, 16, 25, 40, 63, 100, 160, 250, 350

 • Gate Valfler Fasikül (PDF)